http://tempuri.org/tempuri.html

OFFICE OF THE PRINCIPAL GOVT. COLLEGE, SAFIDON (JIND)

LIST OF COMMITTEES FOR SESSION 2021-2022

         Order No.                                                                                                    Dated:

The following committees have been constituted for the smooth functioning of the college during the current Session with effect from 27/10/2021.  All concerned are requested to takeover and handover the charges immediately. The conveners/in-charges of various activities shall note down the names of faculty members associated with them. They are requested to call fresh quotations immediately if not done before for the work to be undertaken by them. This list is not final it is subject to change from time to time keeping in view of administrative exigencies.

Sr. No.

Name of Committee

Name of the A/P

Signature

 

1

College Council

Principal (Chair Person)

 

Sh. Pradeep Kumar

 

Dr. Ranbir Yadav

 

Dr. Hari Om

 

Dr. Balbir Singh

 

Sh. Balvinder Singh (Ex. Officio.)

 

2

State Public Information Officer

Sh. Pradeep Kumar

 

ASPIO

Sh. Ajay Parkash

 

3

Chief  Mentor

Dr. R.N. Tripathi

 

Sh. Vikas Bansal (to assist)

 

4

Chief  Proctor

Dr. R.N. Tripathi

 

5

SVEEP Committee

Dr. Jaivinder(Convener)

 

Ms. Manita

 

Sh. Rajat

 

Sh. Dharmender

 

6

Liaison Officer

Dr. R.N Tripathi

 

7

College Bursar

Sh. Balvinder Singh

 

8

Staff Secretary

Dr. Vikas Lathar

 

9

Social Secretary

Dr. Jaivinder

 

10

GeM Portal

All Heads of the Departments

 

11

 Student Passport (Nodal Officer)

Mrs. Sandeepi

 

Mrs. Monika

 

Mrs. Ruchi Bhardwaj

 

Mr. Pankaj

 

12

Nodal Officer Harit Haryana Abhiyan

Dr. Jaivinder (NSS Boys)

 

Mrs. Reenu (NSS Girls)

 

Mr. Rajat (NCC Unit)

 

13

Nodal Officer Driving Licenses

Sh. Nafe Singh

 

Sh. Vikas Bansal (D.EO.)

 

Sh. Preetam ( Fee Clerk)

 

14

Nodal Officer ACR Online Module

Sh. Pardeep Maan

 

15

Nodal Officer for NAAC

Sh. Pradeep Kumar

 

16

Nodal Officer for NIRF

Mrs. Sandeepi

 

17

Nodal Officer for Online Admission

Sh. Pardeep Maan

 

18

Nodal Officer for Apprentice and Saksham Yuva Rojgar

Sh. Rajat

 

Mrs. Reenu

 

Mrs. Ravinder

 

Mr. Anil, Extension Lect.  

 

Mr. Chand Singh (LA)

 

19

Cultural Affair & Youth Welfare Committee

Dr. Anju Rani Sharma

 

Mr. Jaivinder

 

Sh. Pardeep Maan

 

Mrs. Kirti

 

Mrs. Priya Sharma

 

Mrs. Sarabjeet Kaur

 

Mrs. Sunil Devi

 

Mrs. Manju Devi

 

Sh. Parveen

 

Sh. Rajiv

 

 

20

UGC/Add-On Courses/NAAC Committee

Sh. Pradeep Kumar

 

Dr. Ranbir Singh

 

Dr. Hari Om

 

Dr. Balbir Singh

 

Dr. Vikas Lathar

 

Mr. Pardeep Maan

 

Mrs. Sandeepi

 

Sh. Jagdish Lal

 

Sh. Balwinder Singh(Steno)

 

21

 

Infrastructure Maintenance / Dilapidation  (PWD -B&R) and House Allotment Committee

Dr. Hariom

 

 

Smt. Sarla Sehrawat

 

Sh. Rajat

 

Sh. Rajiv

 

Dr. Rajesh

 

Sh. Pankaj

 

22

Public Health & Electricity Committee

Sh. Nafe Singh

 

 

Mrs. Manita

 

Mrs. Reenu, Science Block

 

Dr. Jasbir Singh

 

Sh. Dharmender, Arts Block

 

Sh. Deepak JLA, Science Block

 

Sh. Sushil JLA, (Lib. And New Arts Block)

 

Sh. Surender

 

Sh. Vinod Kumar, Arts Block

 

Watchmen (on duty)

 

23

College Bank Accounts Monitoring Cell

Sh. Balwinder Singh (Bursar)

 

Sh. Jagdish Lal

 

 

Sh. Preetam

 

 

24

University Affairs Committee

Dr. Jaivinder (Registrar)

 

Smt. Ritu (Clerk)

 

Dr. Parveen

 

Sh. Rajiv

 

Sh. Deepak

 

Smt. Priya Sharma (1st )

 

Smt. Sarbjeet Kaur (1st )

 

Smt. Manju

 

Sh. Vipin

 

Sh. Dharmender (2nd ,3rd )

 

Dr. Manjeet Kaur (Med.)

 

Smt. Seema (Non-Med.)

 

Dr. Ashok (Computer Sc.)

 

Sh. Anil Sharma

 

Sh. Deepak LA

 

Sh. Pankaj LA

 

Mrs. Monika (Science)

 

Dr. Ruchi Bhardwaj (Commerce)

 

25

Lecture Shortage, Absentee Slip, Fine Checking, Re-admission Monitoring Committee

Mrs. Manju

 

Mr. Surrender L.A. (BA.I)

Sh. Amit T/P   (B.A. II&III)

 

Mr. Rakesh Garg, LA-All Science Classes

 

Mr. Sandeep JLA –All PG&UG Comm.

 

26

O.E./Stationary Purchase & Printing Committee

Dr. R.N.Tripathi

 

Sh. Anand Kaushik

 

Ms. Reenu Devi

 

Sh. Jagdish Lal

 

Sh. Preetam (In-Charge)

 

27

CCTV Incharge

Mrs. Sandeepi

 

28

Library Advisory/Book Bank/ Purchase/Auction Committee

Dr. Vikas Lathar

 

Dr. R.N. Tripathi

 

Smt. Reenu

 

Smt. Manita

 

Sh. Anand Kaushik

 

29

Placement Cell & Entrepreneurship Development Club

 

Mr. Pardeep Maan

 

Sh. Rajat

 

Smt. Reenu

 

Mrs. Kirti

 

Sh. Rajeev

 

Mrs. Ritu Clerk

 

30

SAF & RKF Committee

Dr. Balbir Singh

 

Mrs. Ravinder

 

Mrs. Manita

 

Sh. Jagdish Lal

 

Sh. Balvinder (Ex. Offic.)

 

31

Science Exhibition Committee

Dr. Hariom(Geography)

 

Mrs. Reenu (Science)

 

Mr. Pardeep Maan

 

Mrs. Nisha

 

Mrs. Jyoti Kanwal

 

Mrs. Manjeet Kaur

 

Ms. Seema

 

Sh. Anil Sharma

 

32

Tour and Travel Committee

Sh. Nafe Singh (Boys)

 

 

Smt. Sarla Sehrawat (Girls)

 

Ms. Manita

 

Mrs. Ravinder

 

Dr. Parveen Sharma

 

Sh. Sandeep Dhillon

 

Sh. Anil Sharma

 

Sh. Vikas Bansal

 

Sh. Jagdish Lal

 

33

Seating, Shmiana & Sound System

Dr. Jaivinder

 

Sh. Rajat

 

Dr. Parveen Sharma

 

Dr. Shanker

 

Sh. Rajiv

 

Sh. Dharmender

 

Sh. Sushil, JLA

 

 

34

 

Earn While You Learn Committee

Dr. Hariom

 

Smt. Ravinder

 

Smt. Sandeepi

 

Mrs. Manita

 

Sh. Jagdish Lal (Dy.Supdt.)

 

35

 Eco Club & Campus Beautification

Dr. Jaivinder

 

Ms. Manita

 

Mr. Rajat

 

Mrs. Reenu

 

Mrs. Pinki Devi

 

Sh. Deepak JLA

 

Gardener/ Mali

 

Sh.Anand Kaushik